top of page

İçinizdeki Işığı Söndüren 7 Alışkanlık ?

Güncelleme tarihi: 3 Haz 2023

Bu Sinsi Alışkanlıkların Üstesinden Gelerek ve Otantik Benliğinizi Kucaklayarak Öz Merhamet Yolunu Keşfedin !!

Merhaba kıymetli dostum, Kendine şefkat arayanlar ve kendini sevmenin gücüne inananlar!

Olağanüstü bir kendini keşfetme ve dönüşüm yolculuğuna çıkmaya hazır mısın?

Bu kısacık makalemde, öz-şefkat yolculuğumuzu engelleyen gizli alışkanlıkları keşfedeceğiz ve sizi gerçek benliğinizi kucaklamanın parlak yolunda bir yolculuğa çıkaracağım.

Kendinden şüphe duymanın ağırlığından kurtulmaya, içinizdeki ışığı uyandırmaya ve içinizde bir öz-şefkat devrimini ateşlemeye hazır olun.

Kendinizi destekleyin çünkü bu hayranlık uyandıran macera sizi ilham almış, canlanmış ve dünyayı sevgi ve nezaketle fethetmeye hazır hissettirecek!


Karşılaştırma Uçurumu: Eşsiz Yolculuğunuzu Kucaklayalım! Karşılaştırma prangalarından kurtulmanın ve bireyselliğinizi kutlamanın zamanı hala gelmedi mi? Kendimizi başkalarıyla karşılaştırmanın ne kadar tehlikeli bir alışkanlık olduğunun farkında mıyız? Bunun bizim iç ışığımızı nasıl kıstığının ve öz-şefkatimizi nasıl bastırdığının farkında mıyız? Kendimizi yargılamak yerine kendi benzersiz yolculuğumuzu kucaklayarak, güçlü yanlarımızı takdir edecek ve karşılaştırmayı bir ilham kaynağı olarak yeniden çerçevelendirelim? Çünkü ancak bu şekilde gerçek öz-şefkatin kapısını açabiliriz. Yolculuk benim. yol benim. Başarı benim. Başarısızlık benim. Ben böyle daha güzelim.... diyerek çıkalım yolculuğa


Mükemmeliyetçiliğin baştan çıkarıcılığı:

Kusurluluğu ve Büyümeyi Kucaklayın

Kendinizi mükemmeliyetçiliğin boğucu pençesinden kurtarın ve kusurluluğun güzelliğini kucaklayın.

Ulaşılamaz mükemmellik arayışının, baştan çıkarıcı ama haince bir alışkanlık olduğunun farkındayız, değil mi?

Bu hain alışkanlıkla kendimizi yormak yerine, lütfen kusurlarımızı büyümeye giden basamaklar olarak kucaklayalım.

Gerçekçi beklentiler belirleyerek ve kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek için her gün geliştirerek öz-şefkatin dönüştürücü gücünü serbest bırakalım.

İçsel Senaryoyu Yeniden Yazmak:

Olumlu Kendi Kendine Konuşma Yoluyla Öz-Sevgiyi Geliştirmek

İç diyaloğumuzun senaryosunu yeniden yazarak öz-şefkat alemine bir adım daha atalım.

Kendimizle sürekli olumsuz konuşmanın tek bir faydası yokken, bizi sadece bir güzel aşağı çeker ve öz-değerimize ve öz-şefkatimize olan etkisini düşünmek hatta buraya yazmak bile istemiyorum açıkcası.

Nazik, destekleyici bir iç sesi besleyerek, olumlamalar uygulayarak ve olumsuz inançlarımıza meydan okuyarak, kendimizle onu güçlendiren ve yükselten şefkatli bir ilişki geliştirmeliyiz.

Bir şeyi kırdığımızda “Aaa çok beceriksizim , yine kırdım” yerine "Sanırım hata yaptım daha dikkatli olmam gerekiyor " çünkü onu herkeste bal gibi kırabilir bu sana özel değil.

Böyle düşünmek sana nasıl geldi?

Ayrıca unutmayın ki kırılan he ne ise, senden daha değerli değil bunu da asla unutmayın!


Fedakar mısın? Feda - Kar mı?

Kişisel Bakıma ve Sınırlara Öncelik Veren Adanmış;

Lütfen kendini feda eden şehidimizle vedalaşın.

Çünkü siz kendinizi feda ederken, o sizden faydalanıyor ve keyif alıyor. Biraz daha ileri gitseniz hatta kar etmekle kalmıyor birde size nankörlük bile edebiliyor.

Bunun yerine, lütfen öz bakım ve sağlıklı sınırlar içeren bir hayatı kucaklayın.

Başkalarının gereksiz iyiliği için kendi iyiliğimizi ihmal etme alışkanlığından vazgeçmeliyiz.

Aksi takdirde, öz-şefkatimizi tüketir ve kendimize karşı nazik olma yeteneğimizi bir süre sonra yitirebiliriz.Sınırlar koyarak, kişisel bakım ritüellerimizi uygulayarak ve kendi ihtiyaçlarımızı onurlandırarak, büyüme yeteneğimizi besleyen bir öz şefkat temeli oluşturmalıyız.


Pişmanlıktan Kurtulma: Bağışlama, Büyüme ve İlerleme Olup bitenler yüzünden kendimizi pişmanlığın pençesine teslim etmek için zaman doldu artık onlardan ayrılma zamanı. Kendimizi bunlardan kurtaralım ve kendini affetme, büyüme ve öz şefkat yolculuğuna çıkalım.

Sonuçta, geçmişte yaşanan "X" durum, olay veya kişi ile ilgili neyi değiştirme şansınız var? Değiştiğini düşünelim; Peki şimdi bu değişiklikle ilgili senin yaşamında ne değişebilecek? Geçmişteki hatalarda yaşama alışkanlığı yerine, daha önce ne olursa olsun kendimizi affetme ve kucaklama yeteneğimizi hatırlayalım. Şimdi bile bu yazıyı okurken lütfen yap! ve Kendine sarıl! (Hadi sarıl ama lütfen!!!)


Ve geçmişte yaptığın tüm hatalardan ne çok şey öğrendim ve bu hatalar sayesinde bugün olduğum kişi oldum! der misin lütfen kendine.

İyi ki bu olayları yaşamışım ki, bugünü yeniden çerçevelendirerek, o günün hatasını açıkça görebildiğim için, kendimizi affetmeye çalışarak ve şimdiki anı kucaklayarak kendimizi pişmanlık pençelerinden kurtulabilelim.

Yolculuğumuzun fena gitmiyor sanırım, ne dersiniz?

Peki devam....

Duygusal Özgünlüğü Kucaklamak: Kırılganlığın Gücü Kırılganlığın dönüştürücü gücünün kilitlerini kıralım ve derin bir öz-şefkat duygusu geliştirelim. Bizi gerçek benliğimizden uzaklaştıran ve kendimize karşı nazik olmamızı engelleyen duyguları bastırma alışkanlığını artık bırakalım. Bu kadar yeterli. Duygusal özgünlüğümü kucaklayarak, kendimizi ifade etme pratiği yaparak ve destek arayarak, kendimize şefkatin kapılarını ancak açabiliriz ve ancak o zaman kendimizle ve başkalarıyla gerçek bağlantılar kurabiliriz.


Karşılaştırmalı Detoks: Bolluk ve Minnettarlık Zihniyeti Geliştirmek Zihniyetimizi kıtlıktan bolluğa kaydırmak ve minnettarlığı geliştirmek için karşılaştırmalı bir detoks başlatalım. Kendimizi sürekli başkalarıyla karşılaştırma alışkanlığının nasıl yetersizlik duygularımızı beslediğini ve öz-şefkatimizi nasıl körelttiğini açık bir şekilde açıkladığımızı düşünüyorum. Minnettarlığı uygulayarak, kendi başarılarımızı kutlayarak bir bolluk zihniyeti geliştirelim, ancak nu şekilde kendimizi karşılaştırmanın pençelerinden kurtarır ve derin bir öz-şefkat duygusu geliştirebiliriz.


Tebrikler, cesur ruhlar!

Öz-şefkat engelleyicilerin hain diyarında çıktığımız bu kısa yolculukta, artık kendimizi sevme ve kendine nezaket savaşçıları olarak sahaya çıkabileceğimizi düşünüyorum.

Özetle, benzersizliğimizi, kendi yolculuğumuzu, kusurlarımızı, olumlu iç konuşmamızı, öz bakımımızı, bağışlayıcılığımızı, savunmasızlığımızı ve şükran duygumuzu kucaklayarak öz şefkatle dolu bir hayatın yolunu nazikçe açalım.

Unutma! Yol boyunca pek çok viraj olabilir, ancak bu dönüştürücü iç görülerle donanmış birisi olarak, artık ömür boyu sürecek bir kendini keşfetme, sevgi ve gerçek öz-şefkat yolculuğuna çıkmak için iyi bir donanıma sahipsin. Ben sana çok güveniyorum. Eğer hala seni bu yoldan alıkoyanlar da olur ise lütfen bana ulaş, birlikte her şeyin üstesinden gelebiliriz.

“Parlak, güzel ruhlar parlayın ve öz-şefkatin ışığını her yere, herkese yayın!

SaygılarımlaTurgay Karabay

Mayıs-2023

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page